Proje Fiyatlandırma

Hepimiz belli bir yaşa geldikten sonra iş hayatına atılıyoruz ve hayatımızı idame ettirebilmek için para kazanmak zorunda kalıyoruz. Yada hayat bizi buna itiyor diyebiliriz. Öncelikle temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için çalışıyoruz. Barınma, yeme, içme, giyinme gibi. Daha sonra özel ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz için, daha kaliteli, daha sağlıklı ve daha iyi şartlarda yaşamak için…

Hepimizin kendi çalıştığı sektöre, konuma ve tecrübeye göre kazandığı miktarlar değişebiliyor. Bazen az ücrete çalışsak bile çalışmaya devam ettiğimiz oluyor. Nedeni ise ilk başta saydığım temel ihtiyaçlarımızı karşılamak. Peki biz bugün bunlardan değil biraz daha bizim sektöre özel bizim kendi mesleğimizle ve dışarıya yaptığımızı yada ürettiğimiz projelerle alakalı fiyat etiketi nasıl oluşturmalıyız, projelerimizi nasıl fiyatlandırmalıyız bundan bahsedeceğim. Daha doğrusu kendi bildiğim ve uyguladığım yöntemleri ve düşünceleri sizlerle paylaşıcam.

Öncelikle her şey emekle başlıyor. Yaptığınız iş her ne olursa olsun içinde emek var. Küçük yada büyük… Bunu heba etmek yada ucuza satmak veya pazarlamak haksızlık olur. Tabi haddinden fazla ve yüksek fiyatlar koymakta yine haksızlık olur. Peki o zaman nasıl fiyatlandırma yapabiliriz. Kriterlerimiz ne olmalı ?

Verdiğiniz emeği siz biliyorsunuz. Bizim sektörde genelde adam saat ücreti olarak hesaplanan bir tür var. Yurtdışında oldukça sık kullanılıyor.Tabii biz buna daha hazır değiliz ama kullananlar mevcut. Belli bir kişinin 1 saat için alacağı miktar ile çalışacağı saat toplamına göre hesaplanıyor. Bu mesela bir kriter eğer projeleriniz bu şekilde fiyatlandırmak isterseniz bunu kullanabilirsiniz. Ancak müşteri için bu pek mantıklı gelmiyor. Bu durumu suistimal edip süreyi uzatıp fiyatı arttıran kişiler yüzünden pek yanaşmıyorlar. Çünkü kontrol etme imkanları pek yok projede aksaklık oldu demek  ve süreyi uzatmak çok basit. Belli projeler için belli fiyatlar biçmeniz sizler için daha mantıklı olacaktır. Projeleriniz için kafanızda o yıl için belirli fiyatlandırmanız olsun. Web tasarım bu kadar, dinamik istenirse şu kadar, responsive tasarım bu kadar gibi.

Siz ne iş yapıyorsanız ona göre fiyatlandırma yapın. Sonra yeni yıl geldiğinde herkesin yaptığı gibi fiyatlarınıza zam yapın ama fazla insafsız olayın. Çok ucuz fiyatta vermeyin araştırma yapın. İnternetten başka firmalardan bu işi yapan kişilerden teklifler alıp ve kendi bulunduğunuz konuma göre fiyatlandırmayı yapabilirsiniz. Çok ucuz verip piyasanın değerimi düşürenler yüzünden işimizi küçük gören çok kişi oluyor. 

İşi bilgisayardan yapınca 1 tuşa basınca proje ortaya çıkacak sananlar var. Dediğim gibi emeğinizi karşı tarafa yansıtmanız ve karşı tarafa verdiği paranın karşılığını aldığını da hissettirmeniz gerekiyor. Onun içinde size önerim olabilir. Yaptığınız iş için küçükte olsa bir miktar kapora isteyin. Bedava iş hiç bir zaman yapmayın. Müşterilerden proje bitsin veririz diyende çok. Yazılımcılardan abi sen parayı gönder ben projeyi bitirip teslim edicem diyende çok. Bu şekilde kesinlikle çalışmayın.

Projeyi kademelere bölün. doğal olarak parayıda. Diyelim ki 4 aylık bir proje teklifi verdiniz. Fiyatta anlaştınız ve kaporanızı aldınız. 1 aylık dönemlerin sonunda iş planına sadık kalarak yaptığınız işi müşteriye onaylatarak devam edin ve paranın bir kısmını isteyin. Bir sonraki ay yine aynı şekilde bunu sürürün ve proje bitene kadar bu şekilde devam edin. Bu hem müşterinin güvenini sağlam tutar hemde sizin prestijinizi ve kazancınızı korur. Bu temeli sağlarsanız müşteri sizden memnun kalır ve sizi önermeye başlar. Bu şekilde reklamınızıda bedava yapmış olursunuz. 

Eğer yapabiliyorsanız şahıs şirketi kurarak kişilere daha resmi bir yapıdan erişip güven konusunda biraz daha sağlam adım atabilirsiniz. Yada geçen hafta ki konumuz olan proje bazlı çalışan kişi yada kurumlarla ortaklık yaparak da gelir elde edebilirsiniz.

Siz siz olun kesinlikle dürüst ve adaletli çalışın. Kendi haklarınızı ve müşterinizin haklarını koruyacak en iyi yöntemleri belirleyip devam edin.Unutmayın hiç bir emek boşa değildir. Karşılığını bir gün fazlasıyla kesinlikle alacaksınız.

Güzel projeler yazmanız ve güzel kazançlar sağlamanız dileğiyle.

Hoşçakalın…

Bir Cevap Yazın