Parçalardan Bütüne Ulaşmak

Yazılım dünyasına giriş yapan herkesin kafasında şu sorular genelde oluşuyor. Gerçekten bende yazabilecek miyim? Ortaya  gerçekten bir şeyler çıkacak mı ? İlk başladığımda bende de bu sorular mevcuttu. Bilmediğimiz bir işe giriştiğimizde her zaman olur bu. 

Zamanla kazandığımız tecrübeler ve o işte geçirdiğimiz günler neticesinde ortaya bir şeyler çıktıkça kendine güvenimiz yerine gelir ve daha emin adımlarla ilerleriz. İlk web programla dersimi hatırlıyorum ekrana HTML etiketlerini kullanarak MERHABA DÜNYA! Yazdırmıştık. Arka planını da değiştirmiştik biraz daha estetik dursun diye. Aşırı derecede mutlu olmuştum. Sanırım mesleği seçmemin temelinde ya da sevmemin temelinde diyelim sonucun anında bana yansıyor olmasıydı. Bu birazda kişiliğimle alakalı sanırım biraz sabırsız ve tez canlıyımdır. Lise 3 te Web tasarım diğer sene Web yazılım öğrenmiştim. 

Mesleği o kadar çok sevmiştim ki tam bana göreydi. Ufak tefek örnekler yapıyor araştırıyor kendimi sürekli geliştirmeye çalışıyordum. Sonra bişeyler ortaya çıkarmaya başladıkça ufak tefek siteler yapmaya başladım. 2 sene içinde abartmak gerekirse belki 100 e yakın farklı 1 yada 2 sayfalık tasarımlar siteden derme çatma şeyler olmuştu. Üniversite de bu devam etti. 

Yaşayanlar vardır belki şu an gülümsüyor olabilirler bende aynısını yaşıyorum diye. Tanıdık geldi dimi 🙂 . Bir süre sonra şu yanılgıya kapıldım. O kadar çok örnek yaptım hala ortada elle tutulur hiç bir şey yok. Acaba ben bu işi beceremiyor muyum demeye başladım. Olayı iş hayatına atıldığınızda anlıyorsunuz. 

Karşınıza bir şey çıkıyor bu belki 2-3 sene sonra bile olabiliyor ama daha önce incelediğiniz uğraştığınız şeyler le alakalı bir şeyler çıkıyor karşınıza… Gördüğünüzde diyorsunuz ki hatırlıyorum ben bunla uğraşmıştım bu şekilde yapmıştım. 

Böyle çözmüştüm. İşte orda meyvenizi alıyorsunuz. 

Zaten yazılımla alakalı  orta ya da büyük bir projede yer alırsanız görürsünüz her şey planlanır parçalara bölünür öyle yazılıp bir bütün haline gelir. Yani zamanında yazdığım bana saçma sapan gelen o tasarımlar ve yazılımlar işime yarıyordu. 

Parçalardan bütüne kullanmak üzere deneyim elde ettiğimi biraz geç farkettim ama bence güzel bir farkındalık oldu. Neyin ne zaman işe yarayacağı ne zaman kullanacağımız hiç belli olmuyor. 

Unutmayın ki hepimiz dünya üzerinden kocaman bir bütünün birer parçasıyız ve hepimizin bu bütünü oluşturmak için bir amacı var. Siz siz olun bu mesleği seçtiyseniz kendinizi geliştirmekten vaz geçmeyin. Ufaktan başlayın. Pes etmeyin. 

Zamanla geliştiğinizi görecek ve sonuç almaya başladıkça daha çok gelişmek isteyeceksiniz. Şimdiden hepinizine başarılar. 

Yazılım dünyasına hoş geldiniz…

Bir Cevap Yazın