Ortaklık

Her insan küçükten beri bir mesleğin hayalini kuruyor. Çocukken hep sorarlar büyüyünce ne olacaksın diye. O zaman çocuk halimizle gönlümüzde ne yatıyorsa onu seçiyoruz.Daha sonra tercihlerimiz bizi bir noktaya getiriyor ve bir meslek seçmek için durumunda kalıyoruz. Bu belki çok önceden belirlediğimiz ve istediğimiz bir meslek oluyor yada ona yakın veya hiç tahmin etmediğimiz bir iş bile seçebiliyoruz.

Peki çalışacağımız işi bulduk diyelim. İşimizi de severek yapıyoruz. Her mesleğin kendine has zorlukları ve dönemeçleri var. Bizim mesleğimizde de belirli zorluklar elbetteki mevcut. Biraz geriye gidecek olursak, çoğumuzun aklında ya da hayalinde bir iş kurma fikri vardır. Bu iş fikrini gerçekleştirebilenler bazen bunları paylaşmak istemezler. İnsan oğlu ürettiği bir şeyi veya fikri paylaşmak istemeyebilir. Yada bizim sektörümüzde kendi yazdığı bir projeyi başkalarına açmak, başkalarıyla paylaşmak ilk başlarda biraz zor oluyor.

Zamanında bende hocalar proje verirdi tek başıma o projeyi yapmak isterdim. Sadece bana ait olmalıydı diye düşünüyordum. Sonra sonra bir şeylerin tek başına olamayacağını anlayınca biraz daha ortak iş yapma konusunda adım atmaya başladım.

Neden ortak olmalıyız sizce ?

Bir insan her şeyin altından tek başına kalkabilir mi ? Küçük ve sürdürülebilir olana kadar elbette bunu başarabilir. Peki iş bizim boyumuzu aştığı zaman ne yapmamız gerekiyor? Tabii ki ortaklık.

Ortaklık yapın ama bunu sevdiğiniz güvendiğiniz anlaşabildiğiniz kişilerle yapın. Ortaklıktan kastım gidip şirket kurup ortak olun demiyorum, ortak iş yapmaktan, yardım almaktan ve size yol gösterecek kişilerle bağ kurmaktan bahsediyorum. Çünkü ortak size destek olur, size moral verir, sizin inandığınız şeye inandığı için sizin yanınızdadır, yanlışınızı gösterir, farklı açıdan bakmanızı ve düşünmenizi sağlar.

Peki işin içine para girdiğinde ne olacak ? 

Burası tamamen size kalmış ne şekilde nasıl ortaklık yaptığınızı siz belirleyin. Ancak bizim sektörde tek başınıza bir işin altından kalkamıyorsanız ortak çalışmayı kesinlikle düşünün. Daha doğrusu işin içine para girince aç gözlü olmayın, paylaşmayı bilin. Unutmayın ki bir şeyin yüzde ellisi hiç bir şeyin yüzde yüzünden daha iyidir. Bende uzun süredir projeler ve eğitimler oluşturuyorum. Bir çok kişiyle ortak iş yapıyorum.

Bu bizim hem bağlarımızı, bilgilerimizi, çevremizi geliştiriyor hemde para kazanmamızı sağlıyor. İyi ilişkiler kurmak her zaman size artı sağlar. Unutmayınki bu ortaklık sadece iş hayatında yok, ortak bir çok şeyi paylaştığımız durum ve insanlar var. Bunlara ailemiz, eşimiz, arkadaşlarımız ve çevremizde dahil.

Unutmayın ki birlikten kuvvet doğar. Güzel arkadaşlıklar ve ortaklıklar kurmanız dileğiyle.

Hoşçakalın…

Bir Cevap Yazın