Kitap Yazma Serüvenim Hakkında

Her insanın kendince bazı gerçekleştirmek istediği hayaller vardır. Benimde son zamanlarda bazı hayallerim gerçek olmaya başladı. Bunlardan biri de kitap yazmaktı. Sizlere kitap yazarken karşılaştıklarımı adım adım aktarmaya çalışacağım.

Yayın Evi

Zamanında attığım adımlar ve doğru arkadaşlıklar ile Unikod yayın evi ile yollarımız kesişti. Ve bir yolculuğa başladık. Burada belirtmem gereken yayın evinin sizi yönlendirmesi ve destek olması çok önemli. Barış Elitoğ ile oldukça keyifli ve güzel bir çalışma yaptık. Kendisine buradan yine ayrıca teşekkür ediyorum. Yayın evinden 2 adet kitap yazmamı istediler ve bu kitapları oluşturmak 5 ay sürdü. Edindiğim bir çok tecrübe ve öğrendiğim bir çok yeni şey oldu. Dediğim gibi yayın evinin desteği ve sizi yönlendirmesi işleri daha da kolaylaştırıyor. Eğer kitap yazmayı düşünüyorsanız şartları iyi değerlendirin derim. Ben güzel bir ekibe denk geldim.

Kitap Yazma Adımları

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki kitap yazmak gerçekten emek isteyen ve bir o kadar da zor bir iş. Ama size kattığı fayda tartışılmaz. Belli bir süre içinde kitabı yetiştirmeniz gerekiyorsa disiplinli bir iş planı yapmanız gerekiyor. Ben özellikle her gün 5 word sayfası yazmaya çalışıyordum. 5 sayfa yazmadığım günlerde diğer gün veya o hafta tamamlamak için ekstradan zaman ayırıp sayfa sayısını tutturmaya çalışıyordum. Harf harf yazdığınız her şeyin bir araya geldiğini görmek gerçekten çok mutlu ediyor insanı. Özellikle birinin bu kaynaktan faydalanacak olması asıl hazzı yaşatan şey.

Yazım olayına gelecek olursak türkçe imla kurallarına ve doğru yazıma dikkat etmeniz gerekiyor. Web tasarım kitabıda olsa bir kurgu oluşturmak şart. Bazen bölümler arasında daha önce yaptığınız örneklere ya da başlıklara gönderme yapmanız gerekebiliyor. Bu da okurun dikkatini ve öğrenme durumunu etkiliyor bence.

Yazarken dikkat edilecek diğer bir nokta ise karşı tarafın ilk defa bu bilgileri öğreneceğini düşünerek yazmak gerekiyor. Herkesin anlayabileceği bir şekilde sade ve mesleki jargonları açıklayıcı bir şekilde aktarım yapmak gerekiyor. Yoksa okuyan kişi o bölümü anlamazsa sıkılır ve ilerleyemez.

Kitabı yazmak için belli bir bilgi birikiminizin olması gerekiyor bu tartışılmaz. Ancak bildiğiniz şeyin doğru olduğunun sağlamasını da yapmanız gerekiyor. Açıkçası yabancı ve türkçe kaynaklardan 2-3 tane belirleyip sağlamasını yaptıktan sonra yazmaya geçiyordum. Yani yazmadan önce araştırmaya yapıyordum. Bu esnada farklı şeylerde öğreniyordum. Ya da unuttuğum bazı şeyleri hatırlamış oluyordum. Gerçekten faydalı olduğunu söylemeliyim.

Bunların haricinde tüm sayfaları özenle hazırlamanız gerek. Ben her şeyi kendim hazırladım ve hiç bir şeyi koplaya yapıştır yapmadan kendi özgün dilimle yazdım. Örnekleri kendim oluşturdum ve resimlerini kendim kesip ekledim.

Bazen çok uğraştırıcı geliyordu ama kitap bittiğinde ben bile o eseri oluşturduğuma inanmıyordum. Barış beyle ilk görüşmemizde bana kitabı gösterip bu kalınlıkta bir kitap istiyorum deseydi muhtemelen kabul etmezdim 🙂 ama her şey bittikten sonra esere bakmak ve onu sizin yazdığınızı bilmeniz gerçekten çok güzel bir his.

Satış Sonrası

En keyifli yere geldik. Kitabı alan kişiler sizinle iletişime geçiyor ve kişi bundan fadalanıyorsa size dönüşüde güzel oluyor ve aktardıklarınızla bir şeyler öğrendiği için yine mutlu oluyorsunuz ve gurur duyuyorsunuz.

Ne mutlu ki bu mesleği sevdiriyor ve sevdirmek için çabalamaya devam etmek için güzel bir enerji buluyorsunuz kendinizde. Ben bu enerjiyi kaybetmeyi düşünmüyorum. 1 kişiye daha faydalı olmak için çalışmaya devam edicem.

Kitaplar

5 aylık bir çalışma sonucunda biri 280 sayfa HTML5 ve CSS3 kitabı diğeri 500 sayfa Web Tasarım Rehberi kitabını piyasaya sürdük. Kitap içerikleri hakkında bilgi için buraya tıklayarak kitaplarım bölümündeki sayfadan bilgi edinebilirsiniz.

Son olarak eserlere sahip olmak isterseniz aşağıdaki linklerden alım yapabilirsiniz.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/web-tasarim-rehberi/536473.html&publisher_id=10281

https://www.kitapyurdu.com/kitap/html-5-css-3/536478.html&manufacturer_id=224812

Mutlu kodlamalar…

Bir Cevap Yazın