Freelance (Serbest) Çalışmak

Okuduğumuz okuldan itibaren hep güzel meslekler ve kaliteli meslekler seçmek için yarışıyoruz. Daha prestijli bir iş, daha yüksek gelirli bir iş, geleceği olan bir iş bunlar gibi bir çok sebep ve tabiki sevdiğimiz bir işi yapmak adına birer meslek ediniyoruz. Arada bu mesleğe giden yolda neler yaşadığımızı aktarmaya gerek yok sanırım.

Çünkü orada da yaptığımız seçimler sonucunda aslında az önce saydığım sebeplerim harmanlanmış haliyle bu mesleği seçiyoruz. Hangi meslekte olursa olsun bir düzen var. Mesai saati dediğimiz, para kazanmak için belirlenen saatler içerisinde bir yere gidip para kazanmaya uğraştığımız zaman dilimi…

Düşününce garip geliyor değil mi ? her gün aynı şeyi yapmak, her gün aynı yere gitmek. Bunlar geçimimizi sağlamak için uymamız gereken kurallar.

Peki birazda çalışma türlerine değinelim.

Tam zamanlı çalışma, Yarı zamanlı çalışma, freelance (Serbest zamanlı) çalışma. Neredeyse tüm insanlık tam zamanlı çalışmakla meşgul. Yarı zamanlı yani part time dediğimiz genelde öğrencilerin ekstra gelir elde etmek istediği çalışma türü diye biliyoruz ama illa ki öğrenci olmak zorunda da değiller, asıl konumuz olan freelance çalışmak. Yani serbest zamanlı.

Peki bu çalışma türü gerçekten tam zamanlı çalışan birine göre daha rahat bir çalışma ortamı mı sunuyor? Para kazanmak bu çalışma türünde mümkün mü ? Yıllarca tam zamanlı çalışan biri bu türe geçerse ayak uydurabilir mi ? Size bunları biraz açıklamaya ve edindiğim tecrübelerden sizlere bişeyler aktarmaya çalışacağım.

İlk sorumuzu cevaplamak gerekirse evet rahat. Yani her meslek türü için geçerli bir çalışma türü değil ancak, işinizi bilgisayar üzerinden ya da iş yerinde olmadan tamamlayabiliyorsanız aynı motivasyonla işi tamamlayabiliyorsanız bence daha rahat bir çalışma sistemi. Tabiiki işlerinizi yetiştirmek koşuluyla.

Para kazanmak mümkün mü diye sormuştuk ?

Evet mümkün. Ancak bir önceki maddeyi yani işleri yetiştirmek koşuluyla mümkün. Tam zamanlı çalışmaya alışan biri bu çalışma sistemiyle çalışabilir mi dedik ? Bundan sonrasını işe biraz kendimi katarak anlatmak istiyorum. Bende yıllardır tam zamanlı çalışan biriyim. Son 1 senedir haftada 3 gün sigortalı olarak part time, geri kalan günlerde ise freelance olarak çalışıyorum. İlk başta bu sisteme alışmak insanı boşluğa düşürüyor. Tatil gibi hissettiğiniz o freelance çalıştığınız günler adapte olmanızı engelleyen bir çok şeyle beraber ölüp gidiyor. Aynı disiplini tam zamanlı çalışır gibi sağlamanız gerekiyor. 

Freelance işin en güzel tarafı esnek çalışma saatleri. yani bir kalıba girmenize gerek yok. Altını çizerek tekrar söylüyorum aynı disiplin ve işi bitirme dürtüsüyle çalışırsanız sorun yok. Önemli olan işin zamanında yetişmesi. Geri kalan süre de ne zaman isterseniz o zaman çalışabilirsiniz. Bende öyle yapıyorum. Bazen 1 gün 10 saat çalışıyorum tabi bu belirli aralıklarla, Bazen gün geliyor 3 saat çalışıyorum. Tamamen bana kalmış.

Risk var mı elbetteki var. Kendi işinizi bu formata çevirmek istiyorsanız hatta şirketleşip bu şekilde bireysel olarak serbest çalışmak istiyorsanız riske açık olun. Para geç gelebilir. Yaptığınız iş iptal olabilir. Parayı iade etmek zorunda kaldığınız durumlar olabilir. İş askıya alınabilir. Bunlar her işletmede olan şeyler. Siz önceden ilgilenmiyordunuz artık bunlarla da ilgileniyorsunuz.

İlerleyen zamanlarda bu çalışma sistemi çokça artacak. Gelecekte çoğu insan hiç işe gitmeden sadece bilgisayarları ile veya farklı bir şekilde işler yapıp para kazanacak. Hatta bu tarz işler küçük çapta olduğu için herkes belkide 2-3 farklı şekilde iş yapacak. Bunlara şimdiden hazırlıklı olun. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünyamız ve alışkanlıklarımızda değişiyor ve farklılaşıyor.

Son olarak bu çalışma türüyle çalışmak istiyor ve buna psikolojik ve maddi olarak hazırım diyorsanız,

Sizlere başarılar diliyorum. Güzel işler başarmanız dileğiyle.  

Bir Cevap Yazın