Çevre Edinmek

Etrafımızda bizimle birlikte yaşayan bizim tanıdığımız ve tanımadığımız binlerce hatta milyonlarca insan var. Günlük ilişkilerimizde ailemiz, arkadaşlarımız ve geniş çevremizle beraber konuşuruz selamlaşırız haberleşiriz.Günlük rutin işlerimizde hayatımızı sürdürüp gidiyoruz. Kimimiz okula gidiyoruz. Kimimiz işe. Kimimiz evde çalışıyor. Kimimiz çok farklı yerlerde.

Bizim tanıdığımız ve yeni tanıyacağımız insanlar bizim çevremizi oluşturuyor. Çevreniz ne kadar genişse ve ne kadar seviliyorsanız o kadar olumlu sonuçlar alıyorsunuz. Bu herhangi bir iş için o kişiden bir rica da olabilir yada aradığınız her hangi bir şey için daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz. İyi ilişkiler her zaman güzel sonuçlar doğurur. Aslında bahsetmek istediğim konu insan biriktirmek. Ne kadar çok insan biriktirirseniz o kadar güzel ve olumlu sonuçlar almanız mümkün oluyor.

Bunu iş hayatında da yaşayabilirsiniz yada düğün dernek olduğu zamanlarda cemiyetin ne kadar kalabalık olduğundan da karşılaştırma yapabilirsiniz.

Peki insan biriktirmek ya da çevre edinmek bize neler kazandırabilir ? Neden çevre yapmalıyız ? 100 kişi tanımakla 1000 kişi tanımak arasında ne farklar olabilir. Şimdi genel manada bundan bahsettik gelin bunu iş hayatına taşıyalım.

Her hangi bir şey ürettiğinizi var sayalım. Bu somut bir şeyde olabilir soyut bir şey de. Bunu ilk ailenizle ve yakın çevrenizle paylaşıp onların onayına sunuyoruz.Tepkiler olumlu olursa devam ediyoruz. İş para kazanmaya geldiğinde çevrenin işte burada çok önemli payı oluyor. İş hayatında buna network de deniyor. Network ü geniş olan insanlar başarılı insanlardır. Yada networkleri geniş olduğu için mi başarılar acaba. Bunu sizlerinde bir düşünmesini istiyorum. 

Ürettiğimiz her neyse bunu satmaya, pazarlamaya kalktığımızda reklam yapmamız gerekir. Çevrenizde ürettiğiniz şeye değer veren ne kadar insan varsa onlar zaten sizin reklamınızı yapar. En iyi reklam ağızdan tavsiye yoluyla yapılan reklamdır. En basit örnekte hiç birimiz dişçiye doktora giderken gazeteye yada internete bakmıyoruz. Çevremizdeki insanlardan tavsiyeler isteyip de gidiyoruz. Bunun gibi bir çok örnek sıralandırabiliriz. 

İş sadece para kazanma olayıda değil. Farklı kişilerle farklı konular paylaşıyoruz. O kişiler ya bizim hayatımıza dokunuyor yada biz onların hayatına dokunuyoruz. Maddi yada manevi olarak hayatın bir noktasında kesişiyor yollarımız. Bende daha önceki konular olan ortak çalışma ve girişken biri olmak için zamanında adımlar attığımı söylemiştim. Benimde kendime ait hatrı sayılır bir çevrem var. Çevremi genişletmemde elbetteki faydalarını görmeye başladım ve görmeye devam edicem. Demiştim ya olay sadece maddi değil. Manevi bir çok şey de var. Küçük bir örnek veriyim. 

Aradan yıllar geçse bile zamanında iyi anlaştığınız bir hocanızı 8 sene sonra gördüğünüzde bile oda sizi gördüğüne mutlu olup hala bir şeyler paylaşabiliyorsanız bence en güzel çevrelerden birine sahipsiniz demektir. Çevrenizi nasıl oluşturacağınız ve ne kadar insan biriktireceğiniz sizin elinizde. 

Çevrenizi oluştururken işe yaramaz dediğiniz kişiler bile bazen sizin için neye lazım olacağını bilemezsiniz. Dedim ya hayat bir noktada bizi ayırır bir noktada birleştirebilir.

Güzel ve mutlu bir çevreniz olması dileğiyle.

Bir Cevap Yazın