Bootstrap 5 Güncellemesi ve Yeni Gelişmeler

Herkese merhabalar, 

Bugün Bootstrap 5 güncellemesinden ve Bootstrap tarafındaki gelişmelerden bahsedeceğim. Youtube kanalımda bu gelişmelerle alakalı canlı yayın videoları gerçekleştiriyorum. Dilerseniz o yayınlara gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bootstrap hakkındaki gelişmeleri kendi resmi blogundan takip edip inceliyorum ve  gelişmeleri blog dan aktarılan kadarıyla sizlere ulaştırıyorum. Resmi Bootstrap bloguna gitmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

Çıkış zamanı ilk zamanlar belli olmayan Bootstrap 5 için artık ilk sinyaller ve neredeyse çıkış tarihinin kesinleştiğini söyleyebiliriz. Aşağıdaki resimde gözüktüğü üzere daha önceki sürümlerin ve yeni gelecek sürüm için belirli tarihler arasında destek süreleri gibi bilgiler gözüküyor.

Bilenleriniz vardır belki 3 sürümü uzun bir süre bizimle kaldı ve 4.senesinde 4 versiyonu yayına alınmıştı. Yukarıdaki resim için biraz daha açıklama yapmak gerekirse artık geliştirme yapılmayacak sürüm için yani Bootstrap ekibi o sürümü emekli yapmak istedikten sonra 2 bölümden oluşan 6 aylık bekmele süresine girecek. İlk 6 aylık bölümde güncelleme almaya devam edecek olan o sürüm, sonraki 6 aylık dilimde sadece güvenlik ve dokümantasyon güncellemeleri alacak.

Yapılan açıklamayla birlikte artık 3 sürümü için herhangi bir güncelleme ve yenileme gelmeyeceği kesinleşti. 4 sürümü içince yeniliklerin bittiğini ve sadece dokümantasyon ve güvenlik güncellemelerinin alacağı ikinci 6 aylık dönemde olduğunu söyleyelim. 5 sürümü için çalışmalar devam ediyor. Yukarıdaki resimdende gördüğümüz üzere 5 sürümü 2020’nin ilk çeyreğinde bizi selamlayacak gibi duruyor. 5 sürümü için şu an bilinen js alt yapısında değişiklikler olacağı. Kendimce çok sık kullanılan ve Bootstrap içinde olmayan eklentilerin ve grid yapısında daha esnek kullanımın olacağı sınıfların gelmesini bekliyorum.

Blog üstünden bu bilgilendirmenin yapılması bence çok iyi olmuş. Çünkü Bootstrap kullanan bir çok orta ve büyük ölçekli proje var. Verilen desteğe göre proje sahipleri ileriye dönük planlarını oluşturup buna göre planlama yapabilecekler. 

Yeni gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyorum. Yine gelişmeler oldukça buradan sizlere ulaştırıyor olacağım.

İyi kodlamalar…

Bir Cevap Yazın